Dal Seçimi İşlemi

Dal Seçimi İşlemi

VBA Makrolar ile ilgili sormak istedikleriniz, yapmak istedikleriniz hakkında yardım alabileceğiniz bölümdür.

Cevap: Dal Seçimi İşlemi

İleti#21)  feridunabi » 01 Ekm 2009 07:01

Hocam bu program biterse, meslek liselerinin çok işine yarar.
Konuyu iyi düşünmüşsünüz.
Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
feridunabi
Yeni Başlamış

Adı Soyadı: ümit sakınç

Bulunduğunuz İl / Semt: ankara/keçiören

İleti#22)  bekirisenger » 05 Ekm 2009 10:36

Sayın hocam;
Biz dal dağıtım işini bu senelik hallettik fakat yine de bize lazım. Arada Unutulmaz inşallah değil mi? Eğer bitirebilirsek çok güzel olacak.
İyi çalışmalar. Çalışmalarınızda başarılar.
:)
Kullanıcı avatarı
bekirisenger
Yeni Başlamış

Adı Soyadı: bekir işenger
Meslek: Öğretmen

Bulunduğunuz İl / Semt: izmir / çınarlı

REKLAM

İleti#23)  Tarkan VURAL » 22 Ekm 2009 20:41

bekirisenger yazdı:Sayın hocam;
Biz dal dağıtım işini bu senelik hallettik fakat yine de bize lazım. Arada Unutulmaz inşallah değil mi? Eğer bitirebilirsek çok güzel olacak.
İyi çalışmalar. Çalışmalarınızda başarılar.
:)

Bekir hocam merhaba,

Mümkün değil unutmuyorum. Bilgisayarımın masaüstünde dosyanız beklemede.Ama daha iyi fikirler için bekliyor. ;)

Şu işleyişi bana detaylıca izah edebilir misiniz ? Eklenen dosyaları unutalım. Tüm veri girişlerinin bir program üzerinden yapılacağını düşünün. Excel ile alakası olmayan , her bilgisayarda Office yüklü olmasada serbest çalışabilen bir program.
Öğrenci ile ilgili aşağıdaki bilgiler mi gerekiyor ?
SIRA NO
ÖĞRENCİ NO
ÖĞRENCİ ADI SOYADI
9#SINIF NOTU
10#SINIF NOTU
ORTALAMA NOT
SEÇTİĞİ ALAN
1.TERCİH
2.TERCİH
3.TERCİH
4.TERCİH
5.TERCİH
OKUL İÇİ ( Bu ne demek ? Örgün öğretim gören mi demek ? )
OKUL DIŞI ( Bu ne demek ? Açık Lise Öğrencileri mi demek ? )
YERLEŞME DURUMU

Alan ve dallar ile ilgili aşağıdaki bilgiler mi gerekli ?
ALAN NO
ALAN ADI
ALANA AİT BÖLÜM ADI
SINIFLAR ( A,B,C .. )
ALAN KONTENJANI

Bunların dışında bilgi gerekiyor mu ? Okul adı, Müdür, Müd.Yrd. , Öğretmen adları, seçimin 5 tercihten fazla olabilme ihtimali, tercihlere göre yerleşemeyenler raporu, kontenjan açığı ( 20 kişilik sınıfta toplam 15 talep olduysa 5 daha alınabilir raporu ) , tercihlerine göre hiç yerleşemeyenler, seçimleri dışında farklı dal ve bölümlere yerleştirebilirler mi ?

Bu gibi konularda detaylı bilgi verebilirseniz, özel bir "Meslek Lisesi Öğrenci Yerleştirme Programı" yazalım, size ve kullanmaya ihtiyaç duyabilecek her meslek lisesi için hediye edelim. İsmi bile hazır. ( MELÖY Pro ) :)
ExcelVBA.NET' e katkıda bulunmak ister misiniz ? O halde BAĞIŞ butonunu tıklayın...

Kullanıcı avatarı
Tarkan VURAL
Yönetim Kurulu

Adı Soyadı: Tarkan VURAL
Meslek: LUU, Yazılım Geliştirme Müdürü

Bulunduğunuz İl / Semt: İstanbul - Beylikdüzü

Cevap: Cevap: Dal Seçimi İşlemi

İleti#24)  bekirisenger » 26 Ekm 2009 19:49

Tarkan Hocam merhaba;

Öğrenci ile ilgili aşağıdaki bilgiler gerekiyor.
SIRA NO
ÖĞRENCİ NO
ÖĞRENCİ ADI SOYADI
9#SINIF NOTU
10#SINIF NOTU
ORTALAMA NOT
SEÇTİĞİ ALAN
1.TERCİH
2.TERCİH
3.TERCİH
4.TERCİH
5.TERCİH
OKUL İÇİ ( Kendi okulumuzun öğrencisi)
OKUL DIŞI ( 10.sınıfta başka okulda okuyup 11.sınıfta bizim okulumuzdaki bir dalı seçen öğrenciler )
YERLEŞME DURUMU (Puan durumuna göre hangi dala kayıt hakkı kazandı ise)

Alan ve dallar ile ilgili aşağıdaki bilgiler gerekli.
ALAN ADI
ALANA AİT DAL ADI
ALAN KONTENJANI
SINIFLAR ( A,B,C .. ) ( Eğer bu seçenek olursa süper olur. Sınıf mevcut sayısını verip sınıf kontenjanına göre yerleştirebilir.) (Hiç aklıma gelmemişti. Olursa ne diyelim ki size.)

Madem bir program yazalım diyorsunuz bu bilgilerde gerekiyor. Okul adı, Müdür, Müd.Yrd. , Öğretmen adları olabilir. Seçimin 5 tercihten fazla olabilme ihtimali yok. Sistem şimdilik 5 tercih yapsın diyor. Ama biz isterseniz 6 tercih yapıp, her ihtimale karşı uzun süre kullanılsın. 6'ncı tercih boş kalabilir. Tercihlere göre yerleşemeyenler raporu, kontenjan açığı ( 20 kişilik sınıfta toplam 15 talep olduysa 5 daha alınabilir raporu ) iyi olur. Tercihlerine göre hiç yerleşemeyenler, seçimleri dışında farklı dal ve bölümlere yerleştirilmesin. Onlar için tekrar komisyon toplanması gerekir.

Aklınıza sağlık. İyi çalışmalar, kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
bekirisenger
Yeni Başlamış

İleti#25)  bekirisenger » 10 Şub 2010 00:40

Sayın Tarkan hocam;
Yılsonu yaklaşıyor. Bizim dal seçim işlemi zamanı yaklaşıyor. Dal seçimi ile ilgili programda bir gelişme var mı acaba? :) Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar, sevgiler. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
bekirisenger
Yeni Başlamış

İleti#26)  Tarkan VURAL » 10 Şub 2010 09:11

Üzerinde çalışıyorum ama vakit olduğunca tabii ki.. ;)
ExcelVBA.NET' e katkıda bulunmak ister misiniz ? O halde BAĞIŞ butonunu tıklayın...

Kullanıcı avatarı
Tarkan VURAL
Yönetim Kurulu

Cevap: Cevap: Dal Seçimi İşlemi

İleti#27)  Emrah ÇANAKKALE » 12 Şub 2010 19:04

Selamlar Bekir bey,

Okulunuzun 92 mezunu bir öğrenci olarak yardımcı olmak isterim. Alttaki dosyada bir şeyler yaptım inceleyin umarım olmuştur. Bir ricam olacak bölüm hocam sayın Hasan DAĞDELEN hala okulunuzdaysa saygı ve selamlarımı iletirmisiniz.

Saygılar.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
İletilerinizde Türkçemizi koruma ve formumuzun kuralları gereği yazım kurallarına özen gösteriniz. Form kurallarına uymayan sorulara yanıt verilmiyor.

FORUM KURALLARI : viewtopic.php?f=28&t=101

20 . Türkçe yazım kurallarında; cümlede kelimelerin ilk harfi büyük olur, özel isimlerin baş harfi büyük olur, noktadan sonra başlayan her kelimenin baş harfi büyük olur, mesaj içindeki tüm harfler büyük yazılmaz yahut tümü küçük yazılmaz.
Kullanıcı avatarı
Emrah ÇANAKKALE
Site Dostu

Adı Soyadı: Emrah Çanakkale

Bulunduğunuz İl / Semt: Uşak

İleti#28)  bekirisenger » 18 Şub 2010 22:12

Sayın Emrah ÇANAKKALE;
Önce emeğinize teşekkürler ederim. Ellerinize sağlık.
Selamınızı Hasan DAĞDELEN hocaya ilettim. Sizi nereden tanıdığımı çok merak etti. Anlattım. Onunda size çok selamı var. Bu arada bende uşak’lıyım. Uşak EML. 1981 Elektronik bölümü mezunuyum. Üç yıl önce Çınarlı EML'ye tayin oldum. Programınızı denedim. Çok güzel olmuş. Fakat bende diğer meraklılar gibi acaba birkaç iyileştirme yapabilir miyiz diye soracaktım. Ben programı biraz inceledim. Üzerinde istediğim değişiklikleri size söylemeden yapmak için fakat anlayamadım. Bu programın diğer arkadaşlar tarafından kullanılabilir olması için bazı değişiklikler gerekli. Çünkü bu birçok EML ve diğer okullar için kullanışlı olacak. Eğer yapabilirim derseniz neler istediğimi size yazabilirim.
Selamlar. İyi akşamlar.
Kullanıcı avatarı
bekirisenger
Yeni Başlamış

İleti#29)  Emrah ÇANAKKALE » 18 Şub 2010 22:33

A.selam, Bekir hocam ne gibi iyileştirme istiyorsanız buradan yazın yapalım. Bu soruları öğrenmek adına takip eden çok kişi var. Hasan hocam bizim hem bölüm hem grup hocamızdı. Öğrenim hayatımda hatırladığım sayılı öğretmenlerimden aradan 18 sene geçmiş hatırlaması zor tabi ellerinden öperim her ne kadar mesleğimi yapmasamda bir meslek sahibi yaptı bizi.

Genel kalıp olarak çalışma olmuşmu dağıtımda problem var mı ?
İletilerinizde Türkçemizi koruma ve formumuzun kuralları gereği yazım kurallarına özen gösteriniz. Form kurallarına uymayan sorulara yanıt verilmiyor.

FORUM KURALLARI : viewtopic.php?f=28&t=101

20 . Türkçe yazım kurallarında; cümlede kelimelerin ilk harfi büyük olur, özel isimlerin baş harfi büyük olur, noktadan sonra başlayan her kelimenin baş harfi büyük olur, mesaj içindeki tüm harfler büyük yazılmaz yahut tümü küçük yazılmaz.
Kullanıcı avatarı
Emrah ÇANAKKALE
Site Dostu

Adı Soyadı: Emrah Çanakkale

Bulunduğunuz İl / Semt: Uşak

İleti#30)  bekirisenger » 24 Şub 2010 22:48

Programınız genel anlamda tam istediğim işlemi yapıyor. Herhangi bir problem yok. ellerinize sağlık. Daha önce Tarkan arkadaşa da belirtmiştim.
Öğrenci ile ilgili aşağıdaki bilgilerin girilmesi gerekiyor. Bu bilgiler için bir giriş ekranı olursa herkes için kullanışlı olur diye düşünüyorum.
SIRA NO
ÖĞRENCİ NO
ÖĞRENCİ ADI SOYADI
9#SINIF NOTU
10#SINIF NOTU
ORTALAMA NOT
SEÇTİĞİ ALAN
1.TERCİH
2.TERCİH
3.TERCİH
4.TERCİH
5.TERCİH
OKUL İÇİ ( Kendi okulumuzun öğrencisi)
OKUL DIŞI ( 10.sınıfta başka okulda okuyup 11.sınıfta bizim okulumuzdaki bir dalı seçen öğrenciler )
YERLEŞME DURUMU (Puan durumuna göre hangi dala kayıt hakkı kazandı ise)

Alan ve dallar ile ilgili aşağıdaki bilgiler gerekli.
ALAN ADI
ALANA AİT DAL ADI
ALAN KONTENJANI
SINIFLAR ( A,B,C .. ) ( Eğer bu seçenek olursa süper olur. Sınıf mevcut sayısını verip sınıf kontenjanına göre yerleştirebilir.)
Okul adı, Müdür, Müd.Yrd. , Öğretmen adları olabilir. Seçimin 5 tercihten fazla olabilme ihtimali yok. Sistem şimdilik 5 tercih yapsın diyor. Ama biz isterseniz 6 tercih yapıp, her ihtimale karşı uzun süre kullanılsın. 6'ncı tercih boş kalabilir. Tercihlere göre yerleşemeyenler raporu, kontenjan açığı ( 20 kişilik sınıfta toplam 15 talep olduysa 5 daha alınabilir raporu ) iyi olur. Tercihlerine göre hiç yerleşemeyenler, seçimleri dışında farklı dal ve bölümlere yerleştirilmesin. Onlar için tekrar komisyon toplanması gerekir.
Birde bunların tabii ki kağıda basılması için gerekli.
Aklınıza sağlık. İyi çalışmalar, kolay gelsin.
En son bekirisenger tarafından, 24 Şub 2010 22:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
bekirisenger
Yeni Başlamış

İleti#31)  Tarkan VURAL » 24 Şub 2010 22:50

Söz verdiğim çalışmayı VBasic ile yaparak sizin gibi kullanıcılara hediye edeceğim. Telifi falan da olmayacak. Sadece kurulum yapacaksınız ve ömür boyu kullanacaksınız. Emrah beyin çalışmasından da bakarak derleyeceğim. Kısa sürede siteye ekler, kullanım ile ilgili bi fihrist hazırlarım hocam. Selamlar... --)(

Kullanıcı avatarı
Tarkan VURAL
Yönetim Kurulu

İleti#32)  bekirisenger » 25 Şub 2010 17:46

Sizlere zahmet verdik kusura bakmayın. Bu sitenin amacı biliyorum hazır program yapıp vermek değil başı sıkışana yardım etmek fakat bunu yanında yaptığınız bu jestle ne diyeceğimi bilemiyorum. Allah razı olsun.
Hayırlı kandiller. Kandiliniz mübarek olsun.
İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
bekirisenger
Yeni Başlamış

İleti#33)  bekirisenger » 11 May 2010 09:05

Dal tercih ve dağıtımı ile ilgili olarak ben bir yazılım geliştirdim. Sizlerinde görüşlerine başvurmak istedim. Kullanım ile ilgili olarak bir kılavuz hazırlayamadım. Eksiklerini giderdikten sonra hazırlayacağım. Görüşlerinizi bekliyorum. Burada Alan ve Dal ekleme / silme, komisyon üyeleri ekleme /silme, Komisyon üyeleri unvanları ekleme, sınıf listeleri hazırlama, sınıf listesi silme ve yazdırma işlemlerini de ekledim. Seçim işlemi en yüksek puanlı öğrenciden başlanarak dal dağıtımını yapıyor. En yüksek puanlıdan başlayarak dal kontenjanında yer varsa öğrenciyi o dala atıyor. Eğer dal kontenjanı doluysa ikinci tercihine o da doluysa üçüncü sırayla atamalarını yapıyor. En fazla 5 tercih yapılabiliyor. Dal isimlerinin ilk 8 harfini sayfa adı olarak kullandım. O yüzden dal isimlerinin ilk 8 harfi aynı olmazsa program hata vermez. Aynı olursa dağıtım yapamıyor ve işlemi yarıda kesiyor. Örnek olarak Elektrik – Elektronik Alanı için çalışma yaptım. Başka alanlarla da denedim. Hatalarını en aza indirmeye çalıştım.
Kullanıcı avatarı
bekirisenger
Yeni Başlamış

İleti#34)  empatikus » 11 Ağu 2010 23:22

Merhabalar, ilk önce bu çalışmanızdan dolayı size teşekkür ederim. Dosyanızı indirdim, açtım, yalnız nasıl kullanacağımı bir türlü anlayamadım. Kullanım konusunda bana yardımcı olur musunuz lütfen? Eminimki bu konuda sıkıntı yaşayan birçok arkadaş da vardır benim gibi. Şimdiden çok teşekkür ederim, hoşçakalın, iyi günler...
Kullanıcı avatarı
empatikus

Adı Soyadı: Selçuk Çolak

Bulunduğunuz İl / Semt: Bursa

İleti#35)  bekirisenger » 22 Ağu 2010 18:30

yeni geliştirdiğim dosyayı ve kulnım klavuzunu ekleyeceğim. saygılar.
Kullanıcı avatarı
bekirisenger
Yeni Başlamış

İleti#36)  bekirisenger » 24 Ağu 2010 12:28

Yeni versiyon ile kullanım klavuzu içindedir. İnşaallah işinize yarar. Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
bekirisenger
Yeni Başlamış

Önceki

Forum Genel Makro Soruları

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: Bing[Bot] ve 1 misafir