[Çözüldü] İki Farklı Excel Dosyasında Veri Aktarma

VBA Makrolar ile ilgili sormak istedikleriniz, yapmak istedikleriniz hakkında yardım alabileceğiniz bölümdür.

İleti#1)  Batoka » 30 Kas 2009 20:37

Merhabalar herkese.

Benim sorum şu;

TÜMÜ 1 ve TÜMÜ 2 adında iki farklı excel dosyam var. TÜMÜ 1'de ÖĞRENCİ NO sütunundaki ÖĞRENCİ NUMARALARINI TÜMÜ 2'deki ÖĞRENCİ NUMARALARI ile karşılaştırarak, aynı olan ÖĞRENCİLERİN TÜMÜ 2'deki EV TELEFONU, CEP TELEFONU, CEP TELEFONU, CEP TELEFONU bilgilerini TÜMÜ 1 doyasındaki aynı isimli sütünlara nasıl aktarabilirim. Ancak aktarma yapılırken TÜMÜ 1'deki AD, SOYAD sütunlarında bir değişme olmaycak. Ayrıca dosyalar içinde 10 tane bölüm adlı sayfa vardır. Olabiliyorsa tek seferde tüm sayfalar için bunu yapsın, olmuyorsa her sayfa için ayrı ayrı da olabilir. Teşekkür ediyorum şimdiden.İyi çalışmalar ve günler.
En son Batoka tarafından, 05 Arl 2009 00:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
Batoka

Adı Soyadı: Bahattin KARAHAN

Bulunduğunuz İl / Semt: Kocaeli

İki Farklı Excel Dosyasında Veri Aktarma

İleti#2)  Batoka » 30 Kas 2009 23:45

Arkadaşlar bana bu konuda yardım edebilecek kimse yok mu?
Sitedeki benzer çözümşeri denedim ama bir sonuca ulaşamadım. Son çare olarak işin üstadlarına danışayım dedim.
Kullanıcı avatarı
Batoka

REKLAM

Cevap: İki Farklı Excel Dosyasında Veri Aktarma

İleti#3)  Bülent » 01 Arl 2009 08:39

Merhaba Bahattin Bey.

Aşağıdaki açıklamanızı anlayamadım;
Batoka yazdı:...bilgilerini TÜMÜ 1 doyasındaki aynı isimli sütünlara nasıl aktarabilirim. Ancak aktarma yapılırken TÜMÜ 1'deki hiçbirşey değişmeyecek.

Hem aktarma yapacaksınız, hem bir şey değişmeyecek... Bu nasıl olacak, ne işe yarayacak?
Genel Duyuru:
Lütfen soru örneği olarak eklediğiniz dosyalarda Application.Quit ve/veya Application.Visible = False kullanmayınız!
Kullanıcı avatarı
Bülent
Yönetim Kurulu

Adı Soyadı: Bülent ÖZTÜRK
Meslek: B.T.

Bulunduğunuz İl / Semt: İstanbul-Ümraniye

İleti#4)  Batoka » 02 Arl 2009 00:22

Bülent Bey değişmeyecek dediğim Ad Soyad sütunları idi, yani TÜMÜ 1 dosyasındaki öğrenci numarasını TÜMÜ 2 de buluduğu zaman ad soyad sütunlarına zarar vermeden ev ve cep telefonu sütunlarında bilgi varsa onların aktarmasını yapacak, istediğim bu. Yardım edebilirseniz çok sevinirim, çünkü ben bu güncelleme işini diğer istatistik tablolarımızda da yapmak zorundayım ve işin kötüsü her yıl yapmak zorundayım. Dosya içindeki 10 ayrı sayfa için tek seferde veri aktarımı yapabilecek bir makro varsa çok daha iyi olur. Şimdiden teşekkür ederim.
En son Batoka tarafından, 03 Arl 2009 01:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
Batoka

İleti#5)  Bülent » 02 Arl 2009 10:40

Bahattin Bey, telefon haneleri her iki dosyada da boş görünüyor.
Özellikle sildiyseniz rasgele bir şeyler yapıp mı deneyeyim?
Bir de, öğrenci numaraları zannedersem ayırt edici olacak?
Genel Duyuru:
Lütfen soru örneği olarak eklediğiniz dosyalarda Application.Quit ve/veya Application.Visible = False kullanmayınız!
Kullanıcı avatarı
Bülent
Yönetim Kurulu

İleti#6)  Tarkan VURAL » 02 Arl 2009 11:36

Bülent,
Dosyalardan birinde en sondaki sayfada telefon verisi olması lazım diye hatırlıyorum.
ExcelVBA.NET' e katkıda bulunmak ister misiniz ? O halde BAĞIŞ butonunu tıklayın...

Kullanıcı avatarı
Tarkan VURAL
Yönetim Kurulu

Adı Soyadı: Tarkan VURAL
Meslek: LUU, Yazılım Geliştirme Müdürü

Bulunduğunuz İl / Semt: İstanbul - Beylikdüzü

Cevap: Cevap: İki Farklı Excel Dosyasında Veri Aktarma

İleti#7)  Bülent » 02 Arl 2009 12:02

Tarkan VURAL yazdı:Bülent,
Dosyalardan birinde en sondaki sayfada telefon verisi olması lazım diye hatırlıyorum.

Tekrar baktım, göremedim. :?
Genel Duyuru:
Kullanıcı avatarı
Bülent
Yönetim Kurulu

İleti#8)  Batoka » 03 Arl 2009 00:44

Evet Bülent Bey rastgele bişeyler yazıp da deneyebilirsiniz, önemli olan TÜMÜ 2 dosyasındaki verileri TÜMÜ 1 dosyasındaki ilgili yerlere aktarması. Bülent Bey burada ayırt edici olan öğrenci numaraları, çünkü aynı isim ve soyisme sahip kişi olma olasılığı yüksek amcak aynı numarada 2 kişi olma olasılığı yok, bu nedenle öğrenci numaraları üzerinden eşleşme yapılması daha uygun. Bu arada mesajlarınıza bu saatte cevap verebiliyorum kusura bakmayın ancak yarın sizinle aynı saatlerde sitede olabilmek için çaba sarfedeceğim. İlginize teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Batoka

İleti#9)  Bülent » 03 Arl 2009 13:46

TÜMÜ 1.xls dosyasına bir buton ekleyin ve aşağıdaki kodu atayın;
Kod: Tümünü seç
Sub Evn_Dosya_Birlestir()
Dim evnsayfa As Worksheet
Dim evnkitap2 As Workbook
Set evnkitap2 = Workbooks.Open(ThisWorkbook.Path & Application.PathSeparator & "TÜMÜ 2.xls")
On Error Resume Next
Application.StatusBar = "İşlem devam ediyor... Lütfen bekleyin..."
For Each evnsayfa In ThisWorkbook.Worksheets
     evnkitap2.Worksheets(evnsayfa.Name).Activate
     ThisWorkbook.Worksheets(evnsayfa.Name).Activate
        For evn = 2 To ThisWorkbook.Worksheets(evnsayfa.Name).Range("A65530").End(3).Row
            ThisWorkbook.Worksheets(evnsayfa.Name).Range("E" & evn) = WorksheetFunction.VLookup(Range("B" & evn), evnkitap2.Worksheets(evnsayfa.Name).Range("B2:H65530"), 4, 0)
            ThisWorkbook.Worksheets(evnsayfa.Name).Range("F" & evn) = WorksheetFunction.VLookup(Range("B" & evn), evnkitap2.Worksheets(evnsayfa.Name).Range("B2:H65530"), 5, 0)
            ThisWorkbook.Worksheets(evnsayfa.Name).Range("G" & evn) = WorksheetFunction.VLookup(Range("B" & evn), evnkitap2.Worksheets(evnsayfa.Name).Range("B2:H65530"), 6, 0)
            ThisWorkbook.Worksheets(evnsayfa.Name).Range("H" & evn) = WorksheetFunction.VLookup(Range("B" & evn), evnkitap2.Worksheets(evnsayfa.Name).Range("B2:H65530"), 7, 0)
        Next evn
Next evnsayfa
Set evnkitap2 = Nothing
MsgBox "İşlem tamamlandı.", vbInformation, "ExcelVba.Net"
Application.StatusBar = False
End Sub

Not: Dosyanızdaki öğrenci numaralarının biçimleri farklı. Öncelikle bunları düzeltmelisiniz.
Bir de aynı numarada farklı öğrenciler gördüm ancak foruma eklerken özellikle yapmış olabileceğinizi düşündüm.
Genel Duyuru:
Kullanıcı avatarı
Bülent
Yönetim Kurulu

İleti#10)  Batoka » 03 Arl 2009 17:57

Bülent yazdı:Not: Dosyanızdaki öğrenci numaralarının biçimleri farklı. Öncelikle bunları düzeltmelisiniz.
Bir de aynı numarada farklı öğrenciler gördüm ancak foruma eklerken özellikle yapmış olabileceğinizi düşündüm.

Bülent Bey öncelikle ilginize ve emeğinize teşekkür ederim. Öğrenci numaralarının biçimleri farklı demişsiniz, haklısınız ben de yeni farkettim ve biçimleri aynı yaptığımda tek seferde tarama ve aktarma işlemini yaptığını gördüm yani yazdığınız kod tam istediğim gibi çalışıyor. Ancak aynı numarada farklı öğrenciler gördüm demişsiniz, bunun olması mümkün değil. Bizde bir numara sadece bir öğrenciye verilir aksi taktirde bilgiler karışır ve içinden çıkılamaz duruma getirir. Zaten sistemimizde bunun olması olanaksız. Sizden ricam gördüğünüz bu aynı numaradaki farklı öğrenci durumunun hangi sayfa ve satırda olduğunu bana söyleyebilir misiniz? Ama eğer dediğiniz alt alta iki satırda aynı öğrenci iki defa yazılma durumuysa bu sadece 2 öğrencide mevcuttur. O da kontrolümüzdeki bir durumdur. Sanıyorum ki onun haricinde başka bir durum olmaması gerek ama varsa da bunu bana bildirirseniz sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için size çok teşekkür ederim. Elleriniz dert görmesin.
Kullanıcı avatarı
Batoka

Forum Genel Makro Soruları

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: Bing[Bot] ve 0 misafir