Excel Özet Tablo Örnek Çalışması

Kendini Excel programında yolun başında görenlerin başlangıç yeri

Excel Özet Tablo Örnek Çalışması

İleti#1)  Hakan Behcan » 22 Haz 2008 17:40

Excelde pek çoğumuzun bildiği, ancak pek azımızın kullandığı (ben geç kullanmaya başladım) çok kullanışlı bir özelliktir.

Eğer verilerimiz veritabanı tablosu gibi bir düzende kayıtlı ise verilerimizden çok güzel özet tablolar oluşturabiliriz. Bildiğimiz üzere Veritabanı tablosunda, satırlarda veriler, sütunlarda alan adları vardır. Yeni bir uygulama yapacak ve bu uygulamada özet tablo kullanacaksak verileri bu düzende girmemiz Gerekiyor.

Unutmamamız gereken diğer bir konu da sayfaya veya verilerde değişiklik yaptığımızda özet tablomuza Veri Yenileme işlemi yapmamız gerektiğidir.

Gönderdeğim dosyada, veriler olacak ancak özet tablo olmayacaktır. Çünkü bu yazıyı okuduktan sonra en fazla bir dakika içinde kendiniz oluşturacaksınız.

Anlatım Excel 2003 içindir. Diğer versiyonlarda farklılık olabilir. Ancak mantık değişmez.

Aşağıda ön izlemesi görünen dosyamızı ekten indirdik.

Resim

Öyleyse çalışmaya başlayalım.

Öncelikle verilerimizin bulunduğu sütunları seçelim. Eğer verilerinizin alan adları ilk satırda değilse siz, alan adlarının bulunduğu satırdan aşağısı seçiniz.

Resim

Sonra karşımıza aşağıdaki 1 Adım penceresi gelecektir. Bu pencerede verilerimizin nerede olduğu sorulmaktadır. Burada doğrudan Son düğmesine basıp özet tabloyu oluşturmaya geçebiliriz. Zaten veri alanını seçtiğimizden yeni bir sayfada özet tablo sayfası gelecektir. Ancak usulen diğer adımları da inceleyelim.

Resim

Verileriniz başka formatlada olabilir, buradaki diğer seçenekleri de deneyebilirsiniz. Ancak bizim örneğimizde gelen penceredeki ayarlar geçerli olacaktır. Öyle ise biz burada ilk ayarlar ile devam ediyor ve İleri düğmesine basıyoruz.

Gelen 2. adım olacak ve biz Excel listesi veya veritabanı seçtiğimizden aşağıdaki pencere gelecektir.

Resim

Bu penceremizde hangi range da olduğunu göstermemiz istenir. Bu veri alanı başka bir excel dosyasında da olabilir. Ancak biz en başta seçtiğimiz için, seçtiğimiz range otomatik olarak gelir. Biz tekrar İleri düğmesine basalım ve 3. adım penceresini inceleyelim.

Resim

Bu pencerede Özet Tablomuzu yeni bir sayfada mı yoksa seçtiğimiz bir sayfada mı olacağını belirliyoruz. Ayrıca iki önemli düğme de mevcuttur bu pencerede. Şimdi kısca onları bir görelim, inceleyelim.

Bu iki iki düğmeden Seçenekler düğmesine bastığımızda çekeacak pencereye bakalım.

Resim

Seçenekler zaten Türkçe olarak görünüyor. Ancak burada özel olarak yapmak isteyeceğiniz Özet tablonuza bir ad vermek olabilir. Bir tür sorgu olarak saklanacağından, başka yerlerde de kullanabilirsiniz. Ya da vba da kod yazarken bu ismi kullanabilirsiniz.

Şimdi de diğer düğme olan yerleşim düğmesine bastığımızda açılacak pencereye bakalım.

Resim

Burda sağda veri alanları (sütunlar) adları ve solda özet tablo yerleşimi mevcuttur.
Biz burada özet tablomuzu kurgulayabilir, gösterilecek verilerin formatını belirleyebiliriz.

Biz kurgumuzda Solda Satış elemanlarının, üsttemüşteri bazında yaptıkları toplam satış tutarlarını ortada gösteren bir özet tablo oluşturalım.
Bunun için Satış elemanını alanını satıra, müşteri alanını sütuna ve tutarı da veriye sürükleyelim. Eğer bu şekilde bitirirsek bize tutarları değil satış ededini gösterecektir. Bunu ayarlamak için tablodaki veri düğmesine (bizim taşıdığımız) çift tıklıyoruz ve açılan pencereden toplam ı seçiyoruz. Açılan pencerede sayı düğmesine tıklayarak para birimi vs diğer sayı formatlarını da ayarlayabiliriz.

Resim

Şimdi ayarları da yaptık, o halde açık pencerelere tamam deyip, 3. adım pencersinde son diyoruz ve tablomuzu görüyoruz.

Resim

Sonunda tablo hazır. Ancak hepsi bu değil. Son adımdaki her seçeneği bu sayfada değiştirebiliriz. Yeni alanlar ekleyebiliriz veya mevcut alanları kaldırabiliriz. Şimdi Satırlarda satış ve aylar, sütunlarda müşteriler olmak üzere ortada da satışları gösterelim. Bu tablo bize Satış elemanlarının aylık olarak müşterilere satışlarını gösteren bir tablo oluşturacaktır.

Önce sayfada alan adlarını tablo dışına sürükleyerek silelim ve yeni alanları yerlerine sürükleyelim. Sırası ile yaparsak;
Satış elemanı alanını Satıra, Fatura tarihi alanını da satıra, Müşteri alanını sütuna ve Tutar alanını da veri bölgesine sürükleyelim. Veri bölgesinde bir hücreye sağ tıklayıp alan ayarlarından sayı düğmesine basalım ve para birimi olarak gösterelim. Ardından
Fatura tarihi sütununda bir hücreye veya alan adına sağ tıklayıp Gruplandır ve Ayrıntıları Göster sekmesini, oradan da grupladır sekmesinden gruplandır penceresini açalım.

Resim

Bu pencereden Ay seçeneğini seçip Tamam düğmesine tıklıyoruz ve tablomuz hazır.

Resim

Tabiki bazı verilerin tabloda olmamasını isteyebiliriz. O halde o veri alanının combobox tipindeki açılır butonuna tıklayıp filtreleme yapabiliriz. İstemediğimiz toplam alanlarını da tabloya sağ tıklayarak Tablo Seçeneklerinden kaldırabiliriz.

Resim

Verilerimiz değişinde veri alanının uygun olup olmadığını doğrulayın ve tabloyu da sağ tıklayarak veri yeni işlemi yapın. Eğer bu işlem uzun sürer diyorsanız, bir kod yazıp butona atayabiliriz. Hatta aynı kod içine alanı da veri alanını da değiştirmeyi koyabiliriz. Ancak önce son satırı bulursunuz, onu burada açıklamayacağım, her yerden bulabilirsiniz.

Resim

Kod: Tümünü seç
With
With ActiveSheet
    .PivotTableWizard SourceType:=xlDatabase, SourceData:="Veri!R1C1:R999C7"
    .PivotTables("ExceVba").PivotCache.Refresh
End With


Tablolarda sıralamayı normal hücrelerdeki gibi yaptırabilirsniz, tabloyu yine normal bir range kopyalar gibi kopyalayıp istediğiniz yere yapıştıurabilirsiniz.

Şimdi gelelim özet tablodan liste oluşturmaya.
Ali adlı satış elemanının Codex adlı müşteriye yıl boyunca satışlarını listeleyelim.
toplam Ali ile Codex in kesiştiği hücreyi çift tıklıyoruz ve yeni bir sayfa açılıp orada liste yazılıyor.

Resim

Kalanını da siz biraz deneme yanılma yöntemi ile çözersiniz. Kolay gelsin.


Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Hakan Behcan
Yönetim Kurulu
 
Adı Soyadı:Hakan BEHCAN
Kayıt: 15 Haz 2008 03:31
Konum: Çerkezköy - Tekirdağ
Meslek: Belli bir meslek yoktur.
Yaş: 48
İleti: 1355
 
Cinsiyet: Bay
Bulunduğunuz İl / Semt: Çerkezköy

Forum Başlangıç Düzeyi

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bumerang - Yazarkafe