Kural bölümleri

Site kuralları

Bu kurallar, ExcelVBA.Net sitesindeki tüm topluluk üyelerinin çeşitli sorumluluklarını açıklığa kavuşturmak için açıklanmıştır. Bunların herkes tarafından uyulması gerekir ve tüm site üyeleri ve ziyaretçiler için daha eğlenceli ve üretken bir ortam oluşturmak için konulmuştur.

 1. Forum İçi Kurallarımız

  1. 1. Profil bilgileriniz (kullanıcı adınız, imzanız ve avatarınız), politik bir içeriğe sahip olmamalıdır. Profil bilgilerinizde site veya ürün tanıtımı ve reklamı yapmak yasaktır. Profil bilgilerinizde propaganda yapmaya yönelik, kışkırtıcı nitelikte, küçük düşürücü, siyasi ve dini tahrik edici, genel ahlak kurallarına aykırı, küfür ve hakaret bulunduran içeriğe yer verilemez. Bu tip üyelikler tespit edildiği anda kullanımdan kaldırılır veya bir süre askıya alınır.

   2. Ahlaksız ve reklam amaçlı kullanıcı adı seçmeyiniz ve başkasının kullanıcı adını kullanarak siteye giriş yapmayınız. Kendi kullanıcı adınızın yanı sıra yeni bir kullanıcı adına gerek yoktur, ikincisini açmayınız.

   3. Avatar büyüklükleri izin verilen boyutta ve büyüklükte olmalıdır. Dosya paylaşımları 1MB boyutunu aşmamalıdır.

   4. Forumu kullanırken lütfen forum kuralları dâhilinde mesajlar yazmaya çalışınız.

   5. Tehdit edici, küfürlü, müstehcen, kaba, nefret dolu yada gereksiz mesajlar göndermek; din, dil, ırk, cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı iletiler yazmak ve bu doğrultuda materyaller kullanmak yasaktır.

   6. Forum ortamına kişisel problemler, anlaşmazlıklar taşınamaz. Kişisel sorunlar adı üzerinde kişisel ve özeldir. Site içerisinde kavga şeklinde tartışmak ve konulara gerginlik yaratacak olumsuz yanıtlar vermeyiniz.

   7. Tüzel veya gerçek kişileri karalayıcı, küçük düşürücü, aşağılayıcı kelimeler kullanılamaz. Aksine tutum izleyen üyelerin üyelikleri hiç bir ihtarda bulunmaksızın silinecek ve gereğinde yasal işlem yapılacaktır.

   8. Site içerisinde herhangi bir şekilde kişisel bilgilerin açıkça paylaşılması KVKK gereği kişinin kendi özgür iradesi ile sınırlıdır. Bu tip paylaşımda bulunan üyeler yazdıklarından sadece kendileri sorumludur. Sitemiz hiç bir şekilde kişisel verilerini paylaşmak isteyen kullanıcıların mesajlarından sorumlu tutulamaz.

   9. Faydalı olduğunu düşündüğünüz link veya sitelerin adreslerini paylaşabilirsiniz ya da paylaşmadan önce uygunluk kontrolü için öneri bölümümüze mesaj yazarak, yahut elektronik posta göndermek yoluyla iletebilirsiniz. Tavsiyeleriniz gerekli görülürse yayınlanabilir. Ancak bunun kararını sadece ExcelVBA.Net site yönetimi verir.

   10. Forum katılımcıları yeni bir konu başlığı açmadan önce o konunun forumda mevcut olup olmadığını kontrol etmeliler. Bunun için forumun arama özelliği kullanılabilir. Aynı isimli veya aynı tartışmaları içeren konuların açılması forumda mesaj kirliliğine sebep olacağından tarafımızca uygun görülmemektedir.

   11. Foruma açılan konuların başlığı içeriğini belli edecek şekilde olmalıdır. "Yardım istiyorum" , "? , "Help me" , "imdat" , lütfen acil yardım" gibi başlıklar yerine "Formülü yazamadım", "kodlama nasıl olmalı" vb. gibi başlıkları tercih ediniz. Bu tür başlıklar ve/veya mesajlar sizlerin arama motorları sayesinde daha kesin içeriği bulabilmenize yardımcı olacaktır. .

   12. Açtığınız başlıklara ya da sorduğunuz sorulara hiç kimsenin kısa veya uzun vadede cevap verme yükümlülüğü yoktur. Zamanı uygun olan üye veya yöneticiler sorunuzu uygun olduğunda cevaplayacaklardır. Bu nedenle “sorum geç cevaplandı, neden soruma yanıt yok” gibi serzeniş içeren mesajlar yöneticiler tarafından neden gösterilmeksizin silinebilir.

   13. Foruma bu son mesajım, bir daha bu foruma girmeyeceğim gibi mesajlar göndermeyiniz. Herkesin kendi iradesi vardır ve buraya girmek ya da girmemek kendi tercihinizdir. Üyeleri kışkırtmak amaçlı bu tarz davranışlarda bulunmayınız. Üyelikten ayrılmak için kullanıcı profilinden üyelik silme özelliği bulunmaktadır.

   14. Site içerisinde MP3 veya lisanslı yazılım istemek, paylaşmak veya "bilen varsa linkini versin" gibi şeyler ile kaçak yazılımlar kullanmaya yönelik mesajlar yazmak, bu tür dosyaları paylaşmak yasaktır. Bu tip dosyaların telif hakları olduğundan ücretsiz yayımı, dağıtılması, kopyalanması konusunda yasal yükümlülüklerin olduğunu hatırlatırız. Bu tip paylaşımda bulunan üyelerin üyelikleri iptal edileceği gibi, gerekli mercilere bildirilip haklarında korsancılık suçlaması ile yasal işlem başvurusu yapılacaktır.

   15. "Forumlarda şöyle bir konu vardı bulamıyorum bana onu bulun" tarzı konuların açmayınız. Diğer üyelerin bu tür mesajı yazma ihtiyacı duyan üyelerden olağanüstü başka özellikleri yoktur. Siz nasıl arama özelliğini kullanıyor iseniz onlarda bu özelliği kullanmaktadır.

   16. Mesaj yazarken büyük harf kullanmak bağırmak anlamına geleceği için kesinlikle mesajınızın tamamını büyük harf kullanarak yazmayınız.

   17. Sitemiz Türkçe karakter desteklemektedir ve i, ç , ş , ğ gibi harfleri kullanmanızda hiç bir sakınca yoktur. Lütfen yazım kurallarına riayet ediniz.

   18. Bir tane konu açıp ya da başkası bir konu açtığında onun altına sınırları zorlayacak şekilde durmadan kopyala/yapıştır veya flood (durmadan konu açmak ya da mesaj göndermek) yapmayınız.

   19. Yazacağınız her türlü mesajdan yalnızca siz sorumlu sayılırsınız. Üyeler tarafından yazılacak yasal olmayan bilgiler ve/veya paylaşımlardan ExcelVBA.Net, yöneticileri hiç bir sorumluluk üstlenmez.

   20. Sitedeki üyelikleri tehlikeye sokacak mesajlar göndermeyiniz. Kendinizin, şirketinizin veya herhangi birinin bilgi güvenliğini tehlikeye atacak, kişiyi veya kuruluşu zor durumda bırakabilecek bilgi ve dosyaları paylaşmayınız. Böyle bir paylaşımdan doğacak problemlerden ExcelVba.net üyeleri veya yöneticileri sorumlu tutulamaz.

   21. Gerekli görüldüğü takdirde, forum kurallarına uymamakta ısrar eden üyelerin üyelikleri iptal edilebilir, IP numaraları yasaklanabilir ve ilgili üye sınırsız uzaklaştırılabilir.

   22. Katılımcılar bu kuralları okuyup uymak zorundadır.

   23. Forumun yazılımına ve veri tabanına kötü amaçlı veya izinsiz olarak şekilde müdahale etmek, forumdaki kullanıcıların şahsi bilgilerini, yönetimden ve üyeden izinsiz olarak, derlemek, toplamak, veri tabanından almak ve yayınlamak yasak olup suç işlenmiş olarak değerlendirilecektir. Bu eylemi yapan veya yapmaya teşebbüs edenler hukuki olarak sorumlu olduklarını unutmamalıdırlar.

   24. Herhangi bir okur tarafından, bu forumda paylaşılan veya oluşturulan çözümler veya kod örnekleri, referans verilmeden bu site haricindeki ticari amaç gütmeyen platformlarda paylaşılabilir, yeniden düzenlenerek yayınlanabilir. Ancak forumdaki herhangi bir kod veya yazının herhangi basılı kitap veya medyada yer alması, ticari faaliyet gösteren web sitelerinde paylaşıma açılması ExcelVBA.Net yönetiminin iznine bağlıdır.

   25. Sitemize üye olan tüm değerli katılımcılarımız forum kurallarının tamamını kabul etmiş sayılır.

   Keyifli paylaşımlar.
   ExcelVBA.Net Yönetim #